رادیولوژی دندان

  • khademi 

رادیولوژی تخصصی دهان ، فک و صورت الف

دکتر مهسا خادمی

021-22400362

 زعفرانیه – میدان الف – خیابان مقدس اردبیلی – روبروی پالادیوم- ساختمان پیراسته (پ81)- طبقه 3 – واحد32

 

رادیولوژی ، رادیوگرافی یا همان ایکس ری از دندان ها همان تصاویری از دندان های هستند که دندان پزشکان برای ارزیابی بهداشت و سلامت دهان افراد استفاده می کنند. این ایکس ری ها با استفاده از سطح پایینی از تشعشع برای گرفتن عکس از قسمت های داخلی دندان ها و لثه ها استفاده می شوند. این کار به دندان پزشکتان برای شناسایی و تشخیص مشکلاتی مانند حفره ها ، پوسیدگی ها و دندان های آسیب دیده کمک فراوانی می کند.

رادیولوژی دندان

ایکس ری های دندان ممکن است پیچیده به نظر برسد ، اما در حقیقت ابزاری بسیاری معمول هستند که به اندازه تمیز کردن دندان ها اهمیت دارند.

رادیولوژی دندان به چه منظور استفاده می شود

رادیولوژی دندان معمولاً سالی یک بار انجام می شود. در صورتی که دندان پزشکتان بخواهد روند درمانی را دنبال کند می توان در بازه های کوتاه تری هم این کار را انجام دهد.

مواردی که بر گرفتن ایکس ری تأثیرگذار هستند :

1- سن بیمار

2- بهداشت فعلی دهان

3- هرگونه علائمی از بیماری دهان

4- سابقه بیماری لثه یا پوسیدگی دندان

رادیولوژی دندان به چه منظور استفاده می شود

اگر بیماری جدید باشید ، به طور حتم نیاز به یک ایکس ری برای مشخص شدن وضعیت دهان و دندان هایتان برای دندان پزشکتان دارید. به خصوص اگر رادیولوژی ای از پیش از دندان هایتان نداشته باشید.

کودکان معمولاً به تعداد بیشتری رادیولوژی دندان نسبت به افراد بالغ نیاز دارند ، زیرا روند رشد دندان هایشان باید توسط دندان پزشک رصد شود. این امر به دندان پزشک کمک می کند که زمان مناسب برای کشیدن دندان های شیری را بداند تا به دندان های اصلی آسیبی نرسد.

ریسک های رادیولوژی دندان

همانطور که می دانید رادیولوژی دندان شامل تشعشعات است. اما میزان آن به قدری اندک است که برای کودکان و بزرگسالان امن تلقی می شود. اگر که دندان پزشکتتان از رادیولوژی دیجیتالی به جای ظاهرسازی آنها بر روی فیلم استفاده کند ریسک در معرض این تشعشعات قرار گرفتن حتی کمتر از چیزی که گفته شد نیز می شود.

همچنین دندان پزشک یک پیش بند نیز بر روی سینه ، شکم و نواحی اطراف آن نیز قرار می دهد تا از در معرض تشعشع قرار گرفتن این ارگان های غیر ضروری نیز جلوگیری کند. از گردن بند تیروئید برای شرایط تیروئیدی استفاده می شود. کودکان و زنان در سنین بارداری نیز آن ها را همراه پیش بند می بندند.

ریسک های رادیولوژی دندان

بارداری یکی از موارد استثناء است. زنانی که باردارند یا اعتقاد دارند که باردار هستند باید از هر نوع رادیولوژی دور بمانند. حتماً در صورتی که احتمال بارداری می دهید به دندان پزشک خود اطلاع دهید.

آماده سازی برای رادیولوژی دندان

رادیولوژی دندان به آمادگی خاصی نیاز ندارد. تنها کاری که باید انجام دهید مسواک ردن دندان ها پیش از ملاقات است. با این کار محیطی بهداشتی تر و سالم تر برای کار در داخل دهان خود ایجاد می کنید. رادیولوژی معمولاً پیش از تمیز کردن انجام می شود.

در مطب دندان پزشک ، به همراه جلیقه ای بر روی صندلی می نشینید. دستگاه ایکس ری در موقعیتی برابر سرتان قرار می گیرد تا به خوبی بتواندتصویر مورد نیاز را از دهانتان فراهم کند. برخی از عمل های دندان در اتاق های متفاوتی برای رادیولوژی انجام می شوند ، در برخی از مطب ها نیز همه کار ها از رادیولوژی گرفته تا عمل تمیز کردن و سایر اعمال همگی در یک اتاق انجام می شوند.

انواع رادیولوژی دندان

چندین نوع رادیولوژی دندان وجود دارد که در مواردی جزئی با یکدیگر تفاوت دارند. معروف ترین انواع رادیولوژی به صورت زیر است :

بایت وینگ

این تکنیک شامل گاز گرفتن تکه ای کاغذ مخصوص است تا دندان پزشک با مشاهده تاج دندان ها از نظم و هماهنگی آن ها اطلاع یابد. از این روش بیشتر برای یافتن حفره های بین دندانی استفاده می شود.

رادیوگرافی اکلوزال

این نوع از رادیولوژی به حالت بسته بودن فک ها انجام می شود تا میزان بر هم بودن فک بالا و پایین مشخص شود. همچنین با استفاده از این روش ناهنجاری های آناتومیکی با سقف یا پایین دهان مشخص می شود. در این تکنیک همه دندان ها در یک شات به تصویر کشیده می شوند.

رادیوگرافی اکلوزال

رادیوگرافی پانورامیک

برای این نوع از رادیولوژی ، دستگاه در اطراف سر می چرخد. دندان پزشک ممکن است از این روش برای چک کردن دندان های عقل ، برنامه ریزی برای ایمپلنت و تحقیق درباره مشکلات فک استفاده کند.

پانورامیک

رادلولوژی پری اپیکال

این تکنیک نیز برای تمرکز کامل بر روی دو دندان از ریشه تا تاج است.

از رادیولوژی اکسترا اورال نیز برای زمانی که دندان پزشک به نواحی بیرونی لثه ها و دندان ها مشکوک شده باشد. مانند فک.

یک متخصص بهداشت دندان شما را در طول پروسه رادیولوژی همراهی و راهنمایی می کند. آن ها در خارج از اتاق منتظر خواهند ماند تا عکس های شما گرفته شود. همچنین به شما توصیه می شود که در هنگام گرفتن عکس ها از جای خود تکان نخورید. در صورت استفاده از حاشیه های فیلم آن ها را چندین بار در داخل دهان تنظیم می کنند تا در نهایت عکس مناسب و مطلوب گرفته شود.

پس از انجام رادیولوژی

پس از اینکه عکس ها آماده شدند ، دندان پزشک آن ها را بررسی می کند و به دنبال ناهنجاری ها و مشکلات می گردد. اگر یک متخصص بهداشت دندان هایتان را تمیز می کند ، دندان پزشک پس از تمام شدن تمیز کردن دندان ها نتیجه رادیولوژی را با شما در میان خواهد گذاشت. البته در صورتی که مشکل یا علائم خاصی وجود داشته باشد زودتر اعلام خواهد کرد.

اگر دندان پزشکتان مشکلاتی نظیر ، حفره های دندانی یا پوسیدگی دندان بیابد ، گزینه های درمانی را بررسی خواهند کرد و اگر مورد یا مشکلی نیابد ، از سلامت دندان خود اطمینان پیدا می کنید.

جمع بندی

همانند مسواک زدن و نخ دندان کشیدن ، رادیولوژی دندان عادی نیز بخشی از روند کلی سلامتی دهان است.

داشتن چک آپ های سالم می تواند خیالتان را راحت کند ، اما به این معنا نیستند که نیازی به رادیولوژی نداشته باشید.

بسته به شرایط سنی ، سلامتی و پشتیبانی بیمه هر یک الی دو سال یکبار باید رادیولوژی دندان را انجام دهید. در صورتی که درد های ناراحت کننده و یا تغییراتی در دهان و دندان هایتان حس کردید هر چه سریعتر با دندان پزشک به اشتراک بگذارید.

رادیولوژی دندان در شمال تهران

رادیولوژی الف آماده ارائه خدمات به مناطق زیر می باشد .

رادیولوژی دندان در زعفرانیه

رادیولوژی دندان در تجریش

رادیولوژی دندان در الهیه

رادیولوژی دندان در فرشته

رادیولوژی دندان در ولنجک

رادیولوژی دندان در منطقه 1

رادیولوژی دندان در شمیرانات

رادیولوژی دندان در پارک وی

رادیولوژی دندان در محمودیه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *