رادیولوژی فک و صورت

  • khademi 

دکتر مهسا خادمی

021-22400362

 زعفرانیه – میدان الف – خیابان مقدس اردبیلی – روبروی پالادیوم- ساختمان پیراسته (پ81)- طبقه 3 – واحد32

رادیولوژی یک تخصص پزشکی است که برای تشخیص و درمان بیماری های در بدن دیده می شوند ، استفاده می شود. رادیولوژیست از تکنیک های متعدد عکسبرداری همانند ایکس ری ، فراصوت ، توموگرافی محاسبه شده (CT)، دارو های اتمی شامل توموگرافی گسیل پوزیترون (PET) ، تصاویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) برای تشخیص و درمان بیماری های استفاده می کنند.

اسکن مندیبل (فک پایینی) و مکسیلا (فک بالایی) از توموگرافی محاسبه شده چند رسانه ای یا همان سی تی اسکن برای اسکن کردن فک و دندان ها و تولید تصاویر سه بعدی استفاده می کند.

بخش رادیولوژی ممکن است قسمت ایکس ری یا تصویربرداری نیز نامیده شود. بخش یا قسمتی از بیمارستان است که معاینات رادیولوژیکی بر روی بیماران با ابزار و تجهیزاتی که بالاتر ذکر شد ، در این قسمت صورت می گیرد.

رادیولوژیست کیست ؟

رادیولوژیست یک دکتر تعلیم دیده است که از روی عکسبرداری ها تشخیص پزشکی را تفسیر می کند و مدیریت بیماری را کنترل می کند و در صورت لزوم اطلاعات را با دندان پزشک یا پزشک مسئول در میان خواهد گذاشت.

رادیوگراف چیست ؟

به تصاویری که از دندان ها تهیه می شود یا میزان سلامت و بیماری فک ، دندان و سایر بافت های صورت توسط آن ها مورد بررسی قرار گیرد را رادیوگراف یا ایکس ری دندان می گویند. این ایکس ری ها به کمک دوز پایینی از تشعشعات برای تصویربرداری تهیه می شوند. با استفاده از این تصاویر مشکلات مختلف نظیر حفره های دندانی ، پوسیدگی و یا عفونت ها و کیست ها قابل شناسایی هستند.

رادیولوژی فک و صورت
رادیولوژی فک و صورت

 علت استفاده از رادیولوژی فک و صورت

معمولاً به صورت سالانه انجام می شود. در صورت نیاز به پیگیری بیشتر بیماری و یا مشکلات دهان و فک تعداد بیشتری نیز می تواند داشته باشد.

مواردی که بر روی بازه زمانی رادیولوژی تأثیرگذار هستند.

1- سن

2- وضعیت بهداشت دهان و دندان

3- نشانه های بیماری های دهانی

4- سوابق بیماری های لثه ، فک و پوسیدگی

5- سرطان

بیماران جدید در هر صورت نیاز به رادیولوژی دارند تا متخصص مربوطه بتواند نگاهی کلی به وضعیت دهان و دندان ها و فک داشته باشد و سپس تصمیم گیری های لازم را پیاده کند. به خصوص اگر هیچ تصویری از پیش نداشته باشید.

پیش از رادیولوژی فک

وسایلی که باید همراه داشته باشید :

1- فرم درخواست اسکن

2- تصاویر مربوطه از دفعات پیشین

3- لوازم پزشکی پوشیدنی ( در صورتی که از طرف دندان پزشکی لوازمی به شما ارائه شئه باشد )

در روز عکسبرداری نیازی به آمادگی از پیش نیست. تنها اگر احتمال بارداری می دهید آن را به اطلاع عکسبردار یا دندان پزشکتان برسانید.

در طول رادیولوژی فک

رادیولوژی فک
رادیولوژی فک

در لحظه اسکن :

به راحت ترین شکل ممکن بر روی تخت درمان دراز بکشید. موقعیت سر و فک شما توسط مسئول مربوطه کاملاً تنظیم می شود و سپس به درون ماشین سی تی اسکن فرستاده می شوید. خود عملیات اسکن تنها چند ثانیه طول خواهد کشید.

بسیار به ندرت احتمال استفاده از ماده کنتراست مورد نیاز خواهد بود که در رگ تزریق خواهد شد و به شما نیز پیش از انجام آن اطلاع رسانی خواهد شد.

ریسک و عوارض جانبی :

در صورت استفاده از دوز پایین برای اسکن مندیبل و مکسیلا ، ریسک پروسه عکسبرداری به شدت پایین می آید.

چه کسی اسکن را انجام می دهد :

معمولاً مسئول رادیولوژیست یا تیم عکسبرداری مخصوص این عملیات را انجام می دهند. در برخی موارد نیز ممکن است خود دندان پزشک این کار را انجام دهد.

پس از عکسبرداری تمام فک

از اطلاعاتی که از اسکن به دست می آید برای تولید تصویری که به صورت آنلاین ، یا بر روی سی دی یا کپی در دسترس خواهد بود ، استفاده می شود.

سپس این اسکن ها توسط دندان پزشک بررسی می شود تا بهترین راه و روش درمان و یا بررسی مشکلات از طریق آن انجام پذیرد.

این نکته را هم یاد آور شویم که پس از عکسبرداری بدون مشکلی می توانید به سراغ زندگی روزمره خود بروید و روند درمان را پیش بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *