عکس فتوگرافی و کاربردهای آن

 • khademi 

معرفی

عکس فتوگرافی، عکسی است که با دوربین عکاسی از صورت یا سایر اندام ها برای استفاده در پزشکی و دندان پزشکی گرفته می شود. فتوگرافی را می توان یکی از شاخه های تصویربرداری پزشکی دانست که برای تشخیص وضعیت بیمار به کمک پزشک می آید.

تفاوت فتوگرافی با رادیولوژی

عکس های رادیولوژی با استفاده از اشعه ها، اندام های داخلی و استخوان ها را به تصویر می کشد؛ اما فتوگرافی با دوربین دیجیتال حرفه ای، از ظاهر بدن عکاسی کرده و همانند عکاسی هنری در آتلیه های ویژه انجام می شود.

هدف

فتوگرافی یکی از راه های تشخیصی در پزشکی و دندان پزشکی محسوب شده و در جراحی پلاستیک، جراحی بینی، دندان پزشکی ترمیمی، ارتودنسی و زیبایی کاربرد فراوان دارد. به عنوان نمونه در عمل بینی، شاید جراح در معاینه اولیه توجهی به برخی جوانب نداشته باشد؛ اما با داشتن عکس فتوگرافی جراحی بینی در زوایای مختلف، می تواند به تشخیص درستی از وضعیت بیمار دست یابد.

همچنین عکس فتوگرافی به عنوان یک سند پزشکی محسوب شده و در مواقع لزوم قابل ارائه به مراجع قانونی است. این عکس ها در دادگاه و برای ارائه به سازمان های بیمه به عنوان یک سند، مورد استفاده قرار می گیرد.

تفاوت فتوگرافی با رادیولوژی
تفاوت فتوگرافی با رادیولوژی

عکس فتوگرافی جراحی بینی نیم رخ

کاربرد

فتوگرافی در موقعیت های متفاوتی مانند عکس از مراحل جراحی، عکس نمونه های پزشکی حاصل از بایوپسی و اتوپسی، مراحل کالبد شکافی و امور مربوط به پزشکی قانونی کاربرد دارد. تعدادی از رایج ترین استفاده های این نوع عکس برداری به شرح زیر است:

 1. فتوگرافی دندانپزشکی

یکی از متداول ترین کاربردهای فتوگرافی، استفاده در دندان پزشکی ترمیمی، زیبایی، ارتودنسی، کامپوزیت، لمینت و ایمپلنت است. فتوگرافی دندانپزشکی به دندانپزشک کمک می کند تا بر اساس ساختار دهان و دندان بیمار، روش درمانی مناسبی را اتخاذ کند.

 • عکس فتوگرافی ارتودنسی

عکس فتوگرافی ارتودنسی با نشان دادن صورت بیمار در زاویه های مختلف، وضعیت ظاهر فک و دندان های او را قبل از ارتودنسی و بعد از آن نشان می دهد. از طریق عکس فتوگرافی ارتودنسی، دندانپزشک و بیمار متوجه تغییرات حاصل از ارتودنسی شده و در صورت لزوم درباره ادامه یا اتمام روند ارتودنسی تصمیم می گیرند.

 • فتوگرافی ترمیمی

در روند ترمیم دندان ها علاوه بر عکس های رادیولوژی، از فتوگرافی ترمیمی نیز استفاده می شود. برای این کار قبل از اقدام به ترمیم، از فضای داخلی دهان و فک بالا و پایین عکس هایی تهیه می شود تا در پرونده بیمار قرار گیرد.

 • عکس فتوگرافی زیبایی دندان

بسیاری مواقع علت مراجعه بیمار به دندانپزشک، تنها جنبه زیبایی دارد مانند مواردی که دندان دارای لک زرد یا لک سفید دانه برنجی است و یا اندازه دندان ها با هم تناسب لازم را ندارد. در این موقعیت ها، دندانپزشک ابتدا بیمار را به بخش فتوگرافی زیبایی راهنمایی کرده تا عکس هایی از ظاهر دندان ها برداشته شود. دندانپزشک با تامل در عکس ها، بهترین راه برای زیباتر کردن دندان ها را انتخاب می کند. بعد از اتمام کار نیز مجدد عکس هایی با همان زوایا از دندان ها گرفته می شود تا به صورت دقیق قبل و بعد از ترمیم زیبایی قابل مقایسه باشد.

 • فتوگرافی جراحی

عکس های فتوگرافی این امکان را فراهم می کند که قبل و بعد از عمل جراحی به وضوح قابل قیاس باشد. این مقایسه به بیمار کمک می کند تا میزان بهبودی خود را بسنجد. همچنین پزشک نیز با دقت در عکس ها، از میزان موفقیت عملکرد خود به خوبی مطلع می شود. فتوگرافی جراحی در شاخه هایی از پزشکی مانند جراحی پلاستیک، پوست و مو، جراحی های پیوند عضو و… استفاده می شود.

 • عکس فتوگرافی جراحی بینی

با گسترش آمار جراحی بینی در کشور و برخی نارضایتی ها و گاهی اشتباهات پزشکی، همگان به لزوم استفاده از عکس فتوگرافی جراحی بینی پی بردند. بسیاری مواقع بیمار بعد از جراحی بینی، از نتیجه عمل خود ناراضی است و در پی این نارضایتی، از پزشک جراح شکایت می کند. وجود عکس های حرفه ای که قبل و بعد از عمل را نشان می دهد، قضاوت کردن را برای دادگاه سهل می سازد. همچنین گاهی این نارضایتی در اثر نظرات غیرکارشناسی اطرافیان بیمار است که با مشاهده عکس های فتوگرافی قبل و بعد از جراحی، بیمار می تواند تغییرات مثبت چهره خود را درک کند.

علاوه بر استفاده از عکس فتوگرافی جراحی بینی به عنوان یک سند، فتوگرافی به پزشک کمک می کند تا طرح کلی جراحی را از پیش تعیین کند. برای این منظور جراح با دقت در تصاویر چهره بیمار و اندازه سایر اجزا صورت و تناسب آن ها با بینی، فرم مناسب بینی برای بیمار را از قبل تعیین می کند و در روز جراحی با آگاهی کامل از نتیجه، اقدام به عمل می کند.

 • عکس فتوگرافی زیبایی

در کنار جراحی های پلاستیک رایج بر روی بینی، جراحی های زیبایی در سایر اجزا صورت و اندام های بدن نیز شایع است. جراحی پلک، گونه، پیشانی، کام، دست و پا نمونه های متداول جراحی زیبایی هستند که عکس های فتوگرافی قبل و بعد از جراحی و طول دوره بهبودی، مفید هستند. 

فتوگرافی دندان پزشکی، فک بالا و پایین
فتوگرافی دندان پزشکی، فک بالا و پایین

نحوه انجام فتوگرافی

پزشک بعد از معاینه بیمار و تصمیم برای ادامه درمان، بیمار را به یک عکاس فتوگرافی ارجاع می دهد. عکاس با توجه به نوع مشکل، اقدام به تهیه عکس های مورد نیاز می کند. در موارد مربوط به جراحی بینی، عکاس با نورپردازی مناسب، عکس هایی از صورت بیمار به صورت تمام رخ همراه خنده و بدون خنده، سه رخ راست و چپ، نیم رخ راست و چپ و قاعده بینی از بالا و پایین، تهیه می کند. عکس ها بایستی در اندازه واقعی صورت بیمار چاپ شده و همراه با سی دی حاوی عکس ها به پزشک ارجاع شود.

در موارد فتوگرافی دندان پزشکی، عکس ها از رو به رو و داخل دهان، فک بالا و پایین، با استفاده از وسایل مخصوص این کار تهیه و در اختیار دندان پزشک قرار می گیرد. عکس های سایر حوزه های پزشکی نیز متناسب با اندام مورد نظر، از زوایای مختلف در سایزهای مطلوب پزشک به ثبت جزئیات می پردازد. تمامی عکس ها باید به گونه ای باشد که مطابق با واقعیت بوده و هیچ خطای دیدی را ایجاد نکند.

 فواید

فتوگرافی فواید بسیاری دارد و در امور گوناگونی راهگشای متخصصین، دانشجویان، مراجعین و مراجع قانونی است. برخی از فواید این شاخه از تصویربرداری شامل موارد زیر است:

فتوگرافی بینی تمام رخ

 1. آموزش

بدون عکس های فتوگرافی در زمینه های گوناگون پزشکی و دندان پزشکی، آموزش دانشجویان میسر نخواهد بود. اساتید دانشگاه ها با استفاده از این عکس ها، جزئیات حرفه پزشکی را به شاگردان خود می آموزند.

 • سمینارها و کنفرانس ها

در گردهمایی های علمی، سخنرانان مدعو مطالب خود را همراه با عکس های فتوگرافی به صورت مستند به حضار عرضه می کنند. 

 • تبلیغات

در فعالیت های تبلیغاتی در حوزه پزشکی و زیبایی، بدون عکس های حرفه ای فتوگرافی نمی توان نظر گروه هدف را جلب کرد.

 • رزومه کاری پزشک

هر پزشکی برای اینکه بتواند مهارت و تبحر خود را به اثبات برساند، لازم است از جراحی های گذشته خود عکس های دقیقی در آرشیو داشته باشد.

 • سند پزشکی

سازمان های بیمه گر برای حمایت مالی از بیمه شده، باید از جراحی انجام شده همراه با سندهای قطعی آگاهی یابند. از این رو این عکس ها در حکم سند، قابل ارائه است. همچنین در صورت تخلف پزشک و یا اختلافاتی بین بیمار و پزشک، عکس فتوگرافی به عنوان سند به پرونده قضایی ضمیمه خواهد شد.

 • تکمیل پرونده بیمار

مراکز درمانی معتبر همواره بایگانی کاملی از پرونده بیماران خود را نگه داری می کنند. برای تکمیل پرونده وجود عکس نیز لازم است.

 • توضیح طرح کلی روند درمان

گاهی اوقات بیمار در جریان آنچه قرار است پیش بیاید، قرار نمی گیرد و این مسئله سبب می شود تا در پایان کار ناراضی از روند درمان باشد. داشتن عکس و توضیح جزئیات امور و طراحی یک نمونه کامپیوتری یا سه بعدی بر اساس عکس های واقعی، می تواند به بیمار کمک کند تا تصور درستی از روند جراحی و درمان خود داشته باشد.

فتوگرافی دندانپزشکی زیبایی

مهارت های لازم برای یک عکاس فتوگرافی

عکاس فتوگراف بایستی اطلاعات جامعی درباره مباحث مرتبط با پزشکی و دندان پزشکی مانند آشنایی با آناتومی، بافت شناسی، فیزیولوژی و اصطلاحات تخصصی این حوزه داشته باشد و بتواند آنچه را که پزشک نیاز دارد، ارائه کند.

همچنین فرد فعال در این زمینه، بایستی با ظرافت و دقت بسیاری اقدام به عکاسی کند. مجهز به تجهیزات روز بوده و عکس ها را در نماهای درست و با نورپردازی دقیق و پس زمینه مناسب تهیه کند. به کنتراست و رنگ توجه ویژه ای داشته باشد و در نهایت عکس ها را بدون هیچ روتوش و افزودن و کاستن، به صورت خام در اختیار پزشک قرار دهد.

عکاس فتوگراف می باید به حساسیت کار خود آگاه بوده و از روانشناسی نیز اطلاع داشته باشد تا در ارتباط با بیماران به ویژه کودکان بتواند موفق عمل کند. حفظ امنیت و احترام بیمار، جلب اعتماد بیمار، ایجاد آرامش، امانتداری و صداقت در کنار کارآمدی و دقت و تخصص از ویژگی های یک عکاس خبره در زمینه فتوگرافی است. 

جمع بندیفتوگرافی یکی از شاخه های عکس برداری پزشکی است که در رشته های گوناگون پزشکی و دندان پزشکی مانند جراحی پلاستیک، ارتودنسی و جراحی بینی تبدیل به یک امر لازم شده است. عکس، قبل و بعد از جراحی را نشان داده و عملکرد پزشک را مورد ارزیابی قرار می دهد. عکاس این حوزه بایستی عکس های واضح و دقیق، بر اساس نیاز پزشک تهیه و آن ها را به صورت خام ارائه دهد. 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *