عکس ایمپلنت

  • khademi 

رادیولوژی تخصصی دهان ، فک و صورت الف

دکتر مهسا خادمی

021-22400362

 زعفرانیه – میدان الف – خیابان مقدس اردبیلی – روبروی پالادیوم- ساختمان پیراسته (پ81)- طبقه 3 – واحد32

اگر به دندان پزشک برای ایمپلنت دندان هایتان مراجعه کرده باشید تا از مراحل انجام آن برایتان توضیح دهند ، با شما در مورد همه گزینه های موجود صحبت خواهند کرد و نحوه درمان و روند هر کدام و مزایای و معایب و تاثیراتی که بر روی لبخندتان خواهند گذاشت به به طور مفصل شرح می دهند. افرادی که با روند درمان موافقت کنند پس از آن نیاز به تست ها و آزمایشات اولیه دارند که با عکس برداری شروع می شود.

هر چند که دندان ها و لثه تان به راحتی قابل مشاهده است ، فک و صورتتان شامل ساختار های دیگری نیز هستند که از دیده پنهان اند ، اما بسیار حائز اهمیت هستند. این ساختار ها شامل عصب ها ، رگ های خونی و سینوس ها هستند. در زمان قراردهی ایمپلنت های دندان ، برای ایمپلنت کار دندان بسیار حیاتی است که از موقعیت دقیق این ساختار های حیاتی مخفی اطلاع کامل داشته باشند و به همین دلیل عکسبرداری از دندان بسیار مفید است.

ایکس ری دندان

 ایکس ری دندان همچنان یکی از روش های استاندارد برای تهیه تصویر از ساختار دندان ها برای کاشت ایمپلنت دندان است. مدل های متفاوتی دارد :

مدل دوره ای

مدل دوره ای به شما اجازه می دهد که هم دندان و هم ساختار استخوانی اطراف آن را ببینید. یک یا دو دندان بر روی هر تصویر ظاهر می شود. با استفاده از این مدل انواع عفونت های دوره ای یا برخی از بیماری های استخوان ، قابل شناسایی است.

این مدل برای تعیین سطح پیوند پذیری یا از دست دادن استخوان در اطراف یک ایمپلنت دندان نیز بسیار حیاتی است.

رادیوگراف های دوره ای معمولاً برای تعیین نیاز یا عدم نیاز به درمان اندودنتیکس و همچنین تصویرسازی روند موفقیت آمیز درمان اندودنتیکس به کار می رود.

مدل دوره ای

فیلم های پانارومیک

فیلم های پانارومیک معمولاً توسط دندان پزشکان برای کاشت ایمپلنت های دندان استفاده می شود. فیلم های پانارومیک فیلم های دهانی وسیع هستند که همه دندان ها به همراه استخوان فک پایین و بالا را در یک تصویر نمایش می دهد.

فیلم های پانارومیک
فیلم های پانارومیک

رادیوگرافی جمجمه

ایکس ری جمجمه تصویری از استخوان های اطراف مغز است که شامل استخوان های صورت ، بینی و سینوس ها می باشد. برخی از شرایط غیرعادی را می توان با این روش شناسایی کرد : شکستگی ، تومور ، فرسایش یا تحلیل رفتن استخوان و غیره .

رادیوگرافی جمجمه
رادیوگرافی جمجمه

رادیوگرافی سینوس

مدل سینوس می تواند سینوس های بالایی را نشان دهد. از آنجایی که ایمپلنت ها به هیچ وجه نباید با سینوس ها تداخل پیدا کنند ، این تصاویر می توانند بسیار مفید واقع شوند.

از آنجایی که سی تی اسکن تصویر بسیار واضح تری از سینوس ها به نسبت به بقیه ساختار ها ارائه می دهد ، استفاده از ایکس ری سینوس کاربرد ندارد.

رادیوگرافی سینوس
رادیوگرافی سینوس

ایکس ری چه چیز هایی را نمایش می دهد ؟

ایکس ری های دندان حکم یک طرح برای متخصصین را دارد ، به آن ها نشان می دهد که پیش از انجام ایمپلنت چه پیش نیاز هایی ممکن است مورد نیاز باشد و زمان دقیق کاشت ، میزان بزرگی ایمپلنت و محل دقیق قرارگیری آن را مشخص می کند.

بسیاری از نکات مهم دیگر نیز توسط ایکس ری ارائه می شود :

1- کیفیت و کمیت استخوان های موجود به همراه طول و ارتفاع آن ها

2- موقعیت و سایز ساختار های حیاتی که برای ایمپلنت دندان باید از آن ها دوری کرد مانند سینوس های فوقانی ، عصب های آلوئولار در فک پایین.

3- امکان عفونت دندان های مجاور یا استخوان های آلوئولار.

4- موقعیت دقیق دندان های طبیعی باقی مانده.

سی تی اسکن

سی تی اسکن یک متد عکسبرداری است که از ایکس ری برای تولید عکس از مقاطع مختلف بدن استفاده می کند.

یک سی تی اسکن تصویر سه بعدی از یک پیچیدگی شدید با کیفیت بالا ارائه می دهد. نرم افزار سی تی اسکن به یکی از ابزار های حیاتی برای تشخیص موقعیت و مکان ایمپلنت دندان تبدیل شده است.

نرم افزار سی تی اسکن به دندان پزشک امکان تشخیص این که آیا کیفیت و کمیت استخوان موجود به اندازه است و می توان از آن برای انجام ایمپلنت به صورت نرم افزاری با هر روش جراحی استفاده کرد. به این ترتیب امکان بروز خطا را کاهش داده و نیازمندی های دقیق برای کاشت را فراهم می کند.

علاوه بر آن ، برخی اطلاعات دیگر نظیر عفونت استخوان ، احتمال تومور ، رگ های خونی و امکان وجود ساختار های حیاتی را نیز نمایش می دهد. استفاده از آن برای شفاف سازی روند انجام عمل به دندان پزشک کمک شایانی می کند.

سی تی اسکن
سی تی اسکن

سی بی سی تی

سی بی سی تی یک روش بسیار خلاصه ، سریع تر و ایمن تری از سی تی اسکن معمولی است.  با استفاده از اشعه ایکس ری مخروطی شکل ، سایز اسکنر ، دوز رادیواکتیو و زمان مورد نیاز برای اسکن به طرز قابل توجهی کاش پیدا می کند.

سی بی تی سی انواع تصویر های سه بعدی را ارائه می دهد و به دندان پزشک این امکان را می دهد که از زوایای مختلف ساختار دهان و دندان را بررسی کند. طول و عرض ساختار های دندان را به دقت نشان می دهد. همچنین مواردی مانند کیست یا دندان های آسیب دیده را به همراه عصب هایی که ممکن است برای انجام ایمپلنت چالش برانگیز باشند ، را نمایش می دهد.

تصویر برداری های دیگری مانند فراصوت و ام آر آی نیز وجود دارند که از تشعشع استفاده نمی کنند.

cbct
سی بی سی تی

عکس ایمپلنت در شمال تهران

رادیولوژی الف اماده ارائه خدمات به ساکنین مناطق زیر است .

عکس ایمپلنت در زعفرانیه

عکس ایمپلنت در تجریش

عکس ایمپلنت در الهیه

عکس ایمپلنت در فرشته

عکس ایمپلنت در ولنجک

عکس ایمپلنت در منطقه 1

عکس ایمپلنت در شمیرانات

عکس ایمپلنت در پارک وی

عکس ایمپلنت در محمودیه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *