اسکن CBCT

  • khademi 

رادیولوژی تخصصی دهان ، فک و صورت الف

دکتر مهسا خادمی

021-22400362

 زعفرانیه – میدان الف – خیابان مقدس اردبیلی – روبروی پالادیوم- ساختمان پیراسته (پ81)- طبقه 3 – واحد32

توموگرافی کامپیوتری اشعه مخروطی (CBCT) نوعی خاص از تجهیزات ایکس ری است که در شرایطی که امکان استفاده از ایکس ری عادی صورت کافی نباشند. دکتر شما ممکن است از این تکنولوژی برای برای تولید تصاویر سه بعدی از دندان ها ، بافت های نرم ، مسیر های عصبی و استخوان ها در یک اسکن استفاده کند.

این عملیات نیاز به آماده سازی خاصی ندارد. تنها اگر احتمال بارداری را می دهید با دکتر درمیان بگذارید. لباس راحت و گشاد بپوشید و از جواهر آلات و وسایل زینتی استفاده نکنید. ممکن است در مواقعی از شما خواسته شود که روپوشی نیز بر تن کنید.

CBCT چیست ؟

اسکن اشعه مخروطی یا همان cbct نوعی خاص از ایکس ری است که در شرایطی که اسکن های معمولی کافی نیستند به کار می آید. به طور معمول از آن استفاده نمی شود زیرا میزان تشعشعات رادیواکتیوی آن نسبت به سایر ایکس ری ها به طرز قابل توجهی بیشتر است. این نوع مخصوص سی تی اسکن از تکنولوژی مخصوصی برای تولید تصاویر سه بعدی از ساختار دندان ها ، بافت نرم ، مسیر های عصبی و شکل کلی استخوان در یک اسکن استفاده می شود. تصاویری که توسط این cbct تهیه می شوند امکان برنامه ریزی بهتری برای درمان در اختیار پزشکان قرار می دهند.

CBCT چیست
CBCT چیست

اسکن cbct با اسکن های معمول تفاوت دارد. با این حال می توان از اسکن cbct برای تولید تصاویری مشابه با تصاویری که از اسکن های معمول به دست می آید نیز استفاده کرد.

با استفاده از اسکن cbct ، اشعه ایکس ری ای مخروطی شکل در اطراف سر بیمار شروع به حرکت می کند و عکس های متعددی تهیه می کند که با نام نما نیز شناخته می شوند. سی تی اسکن و اسکن cbct هر دو تصاویر با کیفیتی ارائه می دهند.

اسکن cbct به منظور تهیه تصاویری مشابه با هزینه و دستگاه هایی کمتر و کوچکتر ساخته شد تا بتوان در اکثر دفتر ها و دندان پزشکی ها به راحتی استفاده شود.

اسکن cbct تصاویری بسیار با جزئیات از استخوان ارائه می دهد که برای شناسایی بیماری های فکی ، دندانپزشکی و ساختار های استخوانی صورت ، بینی و سینوس ها بسیار پر کاربرد است.

موارد استفاده از اسکن CBCT

از اسکن cbct برای به طور معمول برای برنامه ریزی درمان های ارتودنسی استفاده می شود. همچنین در موارد پیچیده تری نظیر موارد زیر نیز کاربرد دارد :

1- برنامه ریزی جراحی برای دندان های آسیب دیده

2- برای تشخیص بیماری اختلال مفصل گیجگاهی (TMJ)

3- بالا بردن دقت محل کاشت ایمپلنت دندان

4- ارزیابی فک ، سینوس ها ، کانال های عصبی و حفره های بینی

5- تشخیص ، اندازه گیری و درمان تومور فک

6- مشخص کردن ساختار فک و چیدمان دندان ها

7- تشخیص مکان دقیق درد

8- تجزیه و تحلیل سفالومتری

9- جراحی های سازنده

آماده سازی برای اسکن CBCT

اسکن cbct نیازی به پیش آمادگی خاصی ندارد.

به منظور معاینه از شما خواسته می شود که همه وسایلی که ممکن است در روند انجام کار دستگاه تداخل ایجاد کند مانند لوازم فلزی ، جواهر آلات ، عینک ، سنجاق سر و سمعک را کنار بگذارید. اگر از دندان های مصنوعی نیز استفاده می کنید بهتر است آن ها را نیز خارج کنید ولی بهتر است آن ها را همراه خود داشته باشید در صورت نیاز برای بررسی به دندان پزشکتان بدهید.

بانوان در صورت داشتن کوچکترین احتمال بارداری باید به دکتر خود اطلاع دهند.

تجهیزات اسکن CBCT

ماشین اسکن cbct مربعی شکل است و یا یک صندلی برای نشستن و یا میز برای خوابیدن بیمار بر روی آن به همراه دارد. اسکنر هایی که دارای صندلی هستند از یک دست مکانیکی متحرک ، یک تقویت کننده تصویر ایکس ری که شامل  تشخیص دهنده و منبع ایکس ری می باشد نیز بهره مند هستند. ماشین های اسکن دارای تخت شامل یک محفظه متحرک هستند.

تجهیزات اسکن CBCT
تجهیزات اسکن CBCT

روند انجام اسکن CBCT

از شما خواسته می شود که بر روی صندلی بنشینید یا بر روی تخت بخوابید ، بسته به نوع ماشین اسکنی که استفاده می شود. دندان پزشک شما در جای مناسب تنظیم می کند تا اشعه از نقاط مورد نظر عکسبرداری کند. از شما خواسته می شود که بدون حرکت در جای خود ثابت بمانید تا منبع و تشخیص دهنده ایکس ری حول 360 درجه ای شما بگردد . این عملیات معمولاً بین 20 تا 40 ثانیه طول خواهد کشید که منجر به ایکس ری کامل دهان می شود که در نتیجه کل ساختار دندان و دهان تصویربرداری می شود و کمتر از 10 ثانیه برای اسکن منطقه ای از نقطه مورد نظری در فک بالا یا پایین به درازا می انجامد.

تجربه طول و پس از اسکن CBCT

این عکسبرداری هیچ گونه دردی ندارد و پس از اتمام کار می توانید به راحتی به ادامه فعالیت روزانه خود بپردازید.

تجزیه و تحلیل عکس CBCT

معمولاً دندان پزشک یا جراح دهان یا رادیولوژیست تصاویر را برایتان تجزیه و تحلیل خواهد کرد. ممکن است نتیجه را مستقیماً با خودتان در میان بگذارند یا به دندان پزشک یا مسئول مربوطه گزارش دهند.

مزایای اسکن CBCT

1- وجود اشعه متمرکز مانع از پرتو های پراکنده رادیواکتیو است که منجر به بالا رفتن کیفیت تصویر می شود.

2- با یک اسکن به تعداد متعددی از نما ها دسترسی پیدا می کنید که به بررسی بهتر کمک زیادی می کند.

3- اسکن CBCT اطلاعات بیشتری نسبت به اسکن های معمولی ارائه می دهد که باعث می شود نتیجه گیری بهتری برای درمان صورت پذیرد.

4- اسکن بدون درد ، غیر تهاجمی و دقیق است.

5- مزیت بالای اسکن امکان تصویربرداری همزمان بافت نرم و استخوان است.

6- پس از معاینه هیچ رادیواکتیوی در بدن فرد باقی نمی ماند.

7- ایکس ری های استفاده شده در اسکن نباید هیچگونه اثرات جانبی داشته باشند.

cbct
cbct

ریسک های اسکن CBCT

1- همیشه میزان کمی از احتمال برای بروز سرطان به دلیل استفاده و تحت اثر رادیواکتیو قرار گرفتن وجود دارد.

2- از آنجایی که کودکان نسبت به رادیواکتیو بسیار حساس تر هستند ، تنها برای مواقع حیاتی و تشخیصات بسیار مهم باید از این امر استفاده کنند و همچنین اسکن کودکان باید همیشه با دوز بسیار پایین انجام پذیرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *