CBCT در تشخیص تغییرات استخوانی و دندانی بیماران مبتلا به نارسایی مزمن کلیه توسط دندان پزشک

عکس رادیوگرافی دهان

CBCT و رادیوگرافی های دهانی می توانند ما را در تشخیص بیماری های سیستمیک یاری دهند

نارسایی کلیه (CRF) یک اختلالات پزشکی است که می تواند منجر به پوکی استخوان و استئودیستروفی کلیه شود. از ویژگیهای دهانی استئودیستروفی کلیه می توان به تخلیه مینرال استخوان ، کاهش ترابکولاسیون ، کاهش ضخامت قشر مغز استخوان ، نمای استخوانی ground glass ، کلسیفیکاسیون متاستاتیک بافت نرم ، ضایعات رادیالوسنت gient cell  و فیبروسیستیک ، نواحی لیتیک استخوان ، شکستگی فک و ترمیم غیر طبیعی استخوان اشاره کرد. که می توان این علائم دهانی را با استفاده از cbct مشاهده کرد .

عکس رادیوگرافی پانورامیک (OPG) دهان و cbct

جذب کلسیم در روده در اوایل نارسایی کلیه کاهش می یابد زیرا کلیه ها نمی توانند ویتامین D را به شکل فعال خود تبدیل کنند.

CRF از نظر اتیولوژیکی با تغییر تعادل در کلسیم خون مرتبط است و با ناهنجاری های آزمایشگاهی به عنوان مثال کلسیم و فسفات سرم ، پاراهورمون ویا ویتامین D ، ناهنجاری در گردش استخوان ، مواد معدنی یا حجم آن و کلسیفیکاسیون عروقی یا سایر بافت نرم مشخص می شود. شیوع کلسیفیکاسیون عروقی که باعث بیماری های قلبی عروقی می شود ، علت اصلی مرگ و میر در بیماران مبتلا به CRF است.

از آنجا که علائم و نشانه های بیماری کلیوی در ناحیه داخل دهانی دیده می شود ، دندانپزشک در صورت آگاهی از این مشکلات می تواند نقش مهمی در تشخیص ، سلامت کلی و درمان بیمار داشته باشد. تغییرات رادیوگرافی در استخوان فک و دندان بیماران مبتلا به CRF معمولاً دیده می شود.

کلسیفیکاسیون بافت نرم در بیماران مبتلا به CRF شایع بود. CBCT یک ابزار تشخیصی ارزشمند برای ارزیابی یافته های استخوانی ، محفظه پالپ ، کلسیفیکاسیون بافت نرم است. 

cbct دهان

کلسیفیکاسیون پالپ در بیماران CRF و بیماران پیوندی معمول است.

همبستگی شدیدی بین مزمن بودن بیماری کلیه و باریک شدن پالپ در دندان های پرمولار و مولار این بیماران مشاهده شده است. کلسیفیکاسیون پالپ دندان ممکن است در پاسخ به عوامل موضعی و سیستمیک رخ دهد. عوامل موضعی شامل پوسیدگی ، آماده سازی حفره ، ترمیم و نیروهای بیش از حد است. از جمله عوامل سیستمیک می توان به هیپرکلسمی ، نقرس و نارسایی کلیه اشاره کرد.

هایپر پاراراتیروئیدیسم ثانویه یک عارضه مکرر CRF است و تومورهای قهوه ای در 1.50-1.75٪ بیماران با هایپرپاراتیروئیدیسم ثانویه دیده می شود. تومورهای قهوه ای در فک دردناک نیستند،آنها به صورت مناطق منظم ، محدود ، لیتیک ، کم فشار و بدون کاهش چگالی یا سوراخ شدن قشر در تصاویر CBCT ظاهر شدند.

نمای رادیوگرافی فک و دندان ها
تصویر لامینا دورا دندان

لامینادورا در مجاورت رباط پریودنتال قرار دارد و داخل سوکت دندان قرار دارد. در اشعه ایکس ، لامینادورا به عنوان یک خط رادیو اپک در اطراف ریشه دندان ظاهر می شود. از بین رفتن کامل یا جزئی لامینا یکی از یافته های رادیوگرافی دندانپزشکی در بیماران مبتلا به CRF است

رادیوگرافی پانورامیک در نشان دادن تأثیر CRF بر روی استخوان ها مانند تحلیل استخوان قشر فک پایین و تغییرات در الگوی استخوان ترابکولار که ظاهر ground glassرا ایجاد می کند ، مفید است.

برخی از محققان نشان دادند که عرض قشر فک  در تشخیص پوکی استخوان در تصاویر پانورامیک اثر بهتری دارد. با این حال ، برخی از محققان اظهار داشتند که نباید از تصویر برداری پانورامیک برای ارزیابی وضعیت بیماران در مورد پوکی استخوان استفاده شود.

رادیوگرافی پانورامیک نمی تواند عرض ریج آلوئولار باکولنگوال را نشان دهد و همچنین تصاویر را تحریف می کند.

در مطالعات اخیر ، ذکر شد که می توان از تصاویر CBCT در ارزیابی شاخص های فک استفاده کرد

در تصویربرداری CBCT مشکلات تصویربرداری پانورامیک مانند اورلپ ساختارهای همسایه و بزرگنمایی بر طرف شده. CBCT اجازه می دهد تا تصاویر با استفاده از دوز کم تابش ، زمان معاینه کمتر و هزینه کمتر نسبت به CT به دست آید و استفاده معمول از آن برای اقدامات دهان و فک و صورت امکان پذیر است. 

برخی از کلسیفیکاسیون ها را می توان در رادیوگرافی پانورامیک تشخیص داد. با این حال ، این تصاویر ذاتاً مسطح و دو بعدی هستند و بومی سازی و تشخیص را مشکل ساز می کنند.

تصویربرداری متعارف دو بعدی احتمالاً به موفقیت تشخیصی نسبتاً کمی منجر می شود ، خصوصاً در مواردی که کلسیفیکاسیون نسبتاً کوچکی وجود دارد یا روی ساختارهای تشریحی سوار می شوند. در چنین مواردی باید یک صفحه دوم رادیولوژیک دو بعدی بدست آورد. با افزایش استفاده از تصویربرداری CBCT در دندانپزشکی ، کشف اتفاقی این کلسیفیکاسیون ها افزایش می یابد. علاوه بر این ، تصویربرداری CBCT تصاویر را در بعد سوم فراهم می کند ، که محل سازی دقیق را تسهیل می کند.

CBCT به پزشکان این امکان را می دهد تا مسافت ها را با ابعاد واقعی و بدون سوار شدن یا تحریف اندازه گیری کنند.

منبع مقاله :

/https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4628501/

5 دیدگاه در “CBCT در تشخیص تغییرات استخوانی و دندانی بیماران مبتلا به نارسایی مزمن کلیه توسط دندان پزشک”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *